KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5086249
*
nr 508 6249
Ellis Wallin
(1888-1972), Sverige
Gouache, Ellis Wallin, 47x62
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Utrop:
300 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 februari 2008
kl 17:08:25
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/2 20:24:12
1
1.000 kr
10/2 20:42:49
2
Vinnande bud
11/2 11:12:20
2
justering av budtak
- Konstnär/Designer
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Ellis Wallin
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellis wallin gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34
*
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Läs mer om Ellis Wallin
nr 508 6249
Ellis Wallin
(1888-1972), Sverige
Gouache, Ellis Wallin, 47x62
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 februari 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/2 20:24:12 | 1 | 1.000 kr |
10/2 20:42:49 | 2 | Vinnande bud |
11/2 11:12:20 | 2 | justering av budtak |
- Konstnär/Designer
Ellis Wallin
Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk mÃ¥lare och grafiker.Läs mer om Ellis Wallin
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellis wallin gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:34